3a: cinquena altura sobre el carrer (baixos, principal, 1a, 2a, 3a).
Habitatge
107 m² construïts, segons el Catastro
Finestres
Al carrer Marina (sud-oest) i al celobert (nord-est)
Emès
30 d’octubre del 2026 · informe AS-0001
Ortofoto ICGC 2025
En resum
La finestra que dona a Carrer Marina és la que rep més sol directe: 1.469 hores l'any, el doble que la finestra que dona al celobert (668 h).
A favor
1.469 hores de sol directe l'any a la finestra que dona a Carrer Marina, amb 3 h 31 min el 20 de març. Veure el sol
Terrat: té sol a l'hora de dinar a l'hivern (100 % del temps, de 14 a 16 h), quan més s'agraeix. Veure el sol
Fora de les zones inundables oficials de 10, 100 i 500 anys a Barcelona. Veure els riscos
A tenir en compte
La finestra que dona al celobert no rep sol directe al desembre. Això no és estar a les fosques: la llum del cel entra igualment. Veure el sol
L'edifici és dins de la zona de baixes emissions «ZBE Rondes de Barcelona» (Barcelona): restringeix l'accés als vehicles sense distintiu (A). Veure l'entorn
Consta 1 habitatge d'ús turístic registrat a l'edifici. Veure l'edifici
L'illa mesurada amb LiDAR i la foto aèria, amb el sol real de cada finestra. Tria finestra i dia, i arrossega l'hora per veure quan entra el sol i què el tapa.
Finestra o terrassa
Dia5 h de sol directe el 21 de juny
Hora06:20
Sol directe a cada finestra
Dada real · calculat
Minuts en què el sol directe, sense res al davant, il·lumina el centre de la finestra per fora. Hora del rellotge, amb el canvi d'hora aplicat.
Mesurem el sol directe, no la llum. Sense sol directe, una habitació pot tenir bona llum natural: la llum del cel entra igualment. Una finestra a un carrer ample o a un pati espaiós sol tenir bona llum, encara que no rebi sol directe.
Finestra al carrer Marina
Mira al sud-oest, davant dels edificis del davant.
1.469hores de sol directe l'any
Una mica de sol directe a l'hivern
Llum natural, no sol directe
Veu una part del cel: llum natural moderada probable, encara que entri poc sol directe.
21 desembre2 h 39 min10:30–12:49 · 13:37–13:59
20 març3 h 31 min11:36–15:07
21 juny5 h13:40–18:40
6 h10 h14 h18 h22 h
Sol directe (més intens, més dies)De dia, sense sol directeDe nit
Calor solar del vidre
Quant de sol rep la finestra, no la temperatura del pis.
Juliol · Calor solar moderada a l'estiu2,4
Gener · Una mica de sol a l'hivern1,3
kWh per m² de vidre, en un dia mitjà
En un dia mitjà de juliol, el vidre rep 2,4 kWh/m² i, en un de gener, 1,3 kWh/m².
En un dia mitjà de juliol, 1,6 h amb sol directe coincideixen amb un carrer a més de 28 °C.
Finestra al celobert
Mira al nord-est, a un pati de llums.
668hores de sol directe l'any
Sense sol directe a l'hivern
21 desembreSense sol
20 març1 h 52 min8:04–10:02
21 juny3 h 58 min7:55–11:53
6 h10 h14 h18 h22 h
Sol directe (més intens, més dies)De dia, sense sol directeDe nit
Calor solar del vidre
Quant de sol rep la finestra, no la temperatura del pis.
Juliol · Poca calor solar a l'estiu2,1
Gener · Poc sol a l'hivern0,3
kWh per m² de vidre, en un dia mitjà
En un dia mitjà de juliol, el vidre rep 2,1 kWh/m² i, en un de gener, 0,3 kWh/m².
En un dia mitjà de juliol, 0,7 h amb sol directe coincideixen amb un carrer a més de 28 °C.
El relleu mesurat és del 2022. Hi hem afegit el que s'ha acabat després i canvia el sol d'aquesta zona (Sagrada Família: les torres centrals, fins a 172,5 m) amb l'alçada oficial i una forma aproximada.
En un celobert estret el càlcul és orientatiu: les parets properes es mesuren pitjor.
Segons el Cadastre, a menys de 100 m hi ha un edifici del 2022. És posterior a la mesura del relleu (2022) amb què calculem el sol: el càlcul pot no veure'l. Si és davant de les teves finestres, comprova'n l'ombra a la visita.
Què vol dir i què no
És l'exposició de la finestra al sol, no la temperatura del pis: no sabem la mida ni el tipus de vidre, ni si hi ha tendals, persianes, aïllament o aire condicionat. La temperatura és la de la zona (ERA5, cel·les d'uns 25 km), no la del carrer: a la costa es queda curta.
Davant del CTE. El CTE DB-HE limita en habitatge nou el control solar de juliol a 2,00 kWh per m² útil i mes, amb les proteccions solars posades; no es pot comparar amb aquestes xifres, que són per m² de vidre i sense proteccions.
Les marques de les barres assenyalen on comença el nivell mitjà i l'alt al juliol (2,3 i 3,7) i l'alt al gener (2,5).
Amb què s'ha calculat. Un model 3D de tota l'illa, a escala de centímetres, i la posició del sol minut a minut durant tot l'any. Marge típic: ±5 min al dia.
Cada rellotge és el que veu la finestra. La vora és l'horitzó i el centre, el punt més alt del cel. En gris pissarra, els edificis i els arbres que tapen el cel. L'arc és el recorregut del sol el 20 de març; els nombres romans marquen on és a cada hora, en color òxid quan toca la finestra.
Terrassa al terrat
El sol on t'asseuries: al balcó, a la terrassa o al terrat que vas triar. Es mesura com el d'una finestra, però en el punt on estàs assegut o ajupit, i es compta també per a les hores de menjar.
Terrat
Coberta plana: veu tot el cel, amb el nord a dalt.
3.798hores de sol directe l'any
Molt de sol directe a l'hivern
A l'hora de dinar i de sopar
Percentatge del temps amb sol directe en aquesta franja, amb l'hora del rellotge.
100 %
Sol a l'hora de dinarA l'estiu · de 14 a 16 h
100 % del temps
0 %
Sol a l'hora de soparA l'estiu · de 20 a 22 h
0 % del temps
100 %
Sol a l'hora de dinarA l'hivern · de 14 a 16 h
100 % del temps
21 desembre8 h 19 min8:27–16:46
20 març10 h 33 min7:02–17:35
21 juny11 h 37 min6:44–18:21
6 h10 h14 h18 h22 h
Sol directe (més intens, més dies)De dia, sense sol directeDe nit
Calor solar en aquest espai
Juliol · Molta calor solar a l'estiu6,8
Gener · Sol que s'agraeix a l'hivern2,2
kWh per m² de superfície horitzontal, en un dia mitjà
En un dia mitjà de juliol, el terrat rep 6,8 kWh/m² i, en un de gener, 2,2 kWh/m².
En un dia mitjà de juliol, 3,0 h amb sol directe coincideixen amb un carrer a més de 28 °C.
On es mesura i com es llegeix la calor
El sol es mesura en un sol punt: a 1,5 m de la façana i a 1,2 m del terra, com una persona asseguda o ajupida; al terrat, al centre de la coberta. No veiem la profunditat real del balcó ni el balcó del pis de dalt.
És el sol que rep l'espai, no la seva temperatura: no compta tendals, plantes ni para-sols. Un terrat rep el sol sobre una superfície horitzontal; per això les seves xifres i els seus nivells no es comparen amb els d'una finestra. Al terrat, que rep el sol sobre una superfície horitzontal, les marques assenyalen on comença el nivell mitjà i l'alt al juliol (4,0 i 6,5) i l'alt al gener (2,0).
Soroll a la façana
Dada real
A la nit, a la façana al carrer Marina hi arriba el soroll d'un carrer amb bastant trànsit (60–64 dB). Supera els 45 dB de nit que recomana l'OMS.
A la nit, a la façana al celobert hi arriba un soroll molt baix, per sota del d'un carrer tranquil (35–39 dB). Queda per sota dels 45 dB de nit que recomana l'OMS.
A dins, amb les finestres tancades, se sent bastant menys.
Façana al carrer Marina
65–69 dB de dia60–64 dB de nit
50 dBcarrer tranquil60 dBconversa, carrer amb trànsit70 dBavinguda amb molt de trànsit
Façana al celobert
45–49 dB de dia35–39 dB de nit
50 dBcarrer tranquil60 dBconversa, carrer amb trànsit70 dBavinguda amb molt de trànsit
D'on surten els decibels i què no diuen
Nivell del mapa estratègic de soroll del 2022 a 1–3 m de cada façana, en bandes de 5 dB: de dia (de 7 a 21 h) i de nit (de 23 a 7 h). És un model del trànsit i altres fonts, no una mesura al pis; les finestres tancades el redueixen molt.
En ocre, l'habitatge d'aquest informe. En gris fosc, el local.
Certificats energètics
En aquest edifici, 2 habitatges o locals tenen certificat energètic registrat (de 2018 a 2026); la majoria, lletra E de consum. No hem trobat el d'aquest pis: demana'l, és obligatori per vendre o llogar.
A
B
C
D
2E
F
G
Cèdula d'habitabilitat
Si el pis té la cèdula vigent, i quants metres útils reconeix, ho diu el cercador de l'Agència de l'Habitatge de Catalunya. No ho donem nosaltres perquè el seu registre no distingeix un habitatge sense cèdula d'un que no hi consta. Cerca per referència cadastral: 1240526DF3814A0005BT.
MasOrange (Orange, Jazztel, MásMóvil, Yoigo)Fibra · fins a 1.000 Mbps · xarxa pròpia
MovistarFibra · fins a 1.000 Mbps · xarxa pròpia
VodafoneFibra · fins a 1.000 Mbps · xarxa pròpia
Mòbil, al carrer
4GMovistar, Orange, Vodafone i Yoigo (MásMóvil)
5GMovistar, Orange i Vodafone, fins a 500 Mbps
És la cobertura que les operadores declaren al Ministeri a 30/06/2024. La del mòbil és al carrer: dins del pis, sobretot en interiors i baixos, pot ser pitjor. Que hi hagi fibra a la parcel·la no vol dir que el pis tingui la presa instal·lada. Origen de los datos: Ministerio para la Transformación Digital y de la Función Pública.
Pisos turístics
1
A l'edificiRegistrats
Consta 1 habitatge d'ús turístic registrat a l'edifici (8 places).
47
A menys de 100 mRegistrats
A menys de 100 m de l'edifici consten 47 habitatges d'ús turístic registrats (206 places).
21
A la secció censalAnunciats a plataformes
L'INE compta 21 habitatges turístics anunciats en plataformes a la seva secció censal (2,2 % dels seus habitatges, 81 places), a maig de 2026.
«Registrats» són els habitatges inscrits al registre de turisme de la comunitat: els que es lloguen sense registre no hi surten. Es reconeixen per l'adreça de la finca: un portal amb lletra o bis es pot confondre amb el contigu. La planta i la porta es comparen amb les del registre: si aquest les escriu d'una altra manera, pot no reconèixer-se. Els de l'INE són anuncis en plataformes, estiguin o no registrats.
Ajuntament de Barcelona, Open Data BCN: Habitatges d'ús turístic. CC BY 4.0.
INE, estadística experimental de viviendas turísticas. CC BY 4.0.
Font de les dades de l'edifici
Font: Dirección General del Catastro, consulta del 30 oct 2026 (referència 1240526DF3814A).
L'aire d'aquest carrer té una contaminació moderada, sobretot de trànsit: compleix el límit legal d'avui, però no el més exigent que entra el 2030.
La guia de l'OMS del 2021 és una referència de salut, més estricta que la llei, i aquí se supera en NO₂, PM2,5 i PM10.
µg/m³, mitjana anual
NO₂
Diòxid de nitrogen, sobretot del trànsit
20–30Carrer · tram del carrer20,4Zona · model d'1 km
OMS2030avui
Guia de l'OMS 2021 (només referència)10 µg/m³· se supera en uns 15 µg/m³
Límit de la UE des del 2030 (encara no vigent)20 µg/m³· se supera en uns 5 µg/m³
Límit legal d'avui (UE)40 µg/m³· es compleix
PM2,5
Partícules fines de trànsit, combustió i indústria; arriben endins als pulmons
15–20Carrer · tram del carrer10,4Zona · model d'1 km
OMS2030avui
Guia de l'OMS 2021 (només referència)5 µg/m³· se supera en uns 13 µg/m³
Límit de la UE des del 2030 (encara no vigent)10 µg/m³· se supera en uns 8 µg/m³
Límit legal d'avui (UE)25 µg/m³· es compleix
PM10
Partícules en suspensió una mica més gruixudes, de trànsit, obres i pols
20–25Carrer · tram del carrer20,4Zona · model d'1 km
OMS2030avui
Guia de l'OMS 2021 (només referència)15 µg/m³· se supera en uns 8 µg/m³
Límit de la UE des del 2030 (encara no vigent)20 µg/m³· se supera en uns 3 µg/m³
Límit legal d'avui (UE)40 µg/m³· es compleix
Estació de mesura més propera
Barcelona (Gràcia - Sant Gervasi)Estació de trànsit, urbana, a 2 km, mitjana del 2025NO₂ 25 · PM2,5 12 · PM10 23 µg/m³
D'on surten les dades i què no diuen
El valor de zona és un model oficial amb cel·les d'1 km: diu com és l'aire del barri, no el de la porta; a prop d'un carrer amb molt de trànsit, el NO₂ pot ser força més alt. Les referències són les guies de l'OMS del 2021, el límit que la UE aplicarà des del 2030 (Directiva 2024/2881) i el vigent avui. Una xifra a menys d'un 10 % per sobre d'un límit es dona per «a prop»: és menys que l'error d'un model. Per al carrer del pis mana el mapa de l'Ajuntament de Barcelona i l'Agència de Salut Pública del 2024, per tram de carrer i en bandes de concentració: recull el trànsit del carrer. L'estació és una dada mesurada (mitjana anual), però descriu el punt on és, no el pis.
Fuente de los datos: Ajuntament de Barcelona y Agència de Salut Pública de Barcelona, mapas de inmisión de la calidad del aire por tramo de calle (CC BY 4.0).
Fora de les zones inundables oficials de 10, 100 i 500 anys.
Potencial de radó de la zona: P90 entre 201 i 300 Bq/m³ (Consell de Seguretat Nuclear). El nivell de referència a Espanya és 300 Bq/m³; importa sobretot en baixos i soterranis.
Detall per període de retorn
Riuada
En aquest edifici
Freqüent: un cop cada 10 anys de mitjana
l'aigua no hi arriba
Poc freqüent: un cop cada 100 anys de mitjana
l'aigua no hi arriba
Excepcional: un cop cada 500 anys de mitjana
l'aigua no hi arriba
Què cobreixen els mapes oficials i què no
Els mapes oficials cobreixen els trams de riu i de costa amb risc significatiu. Fora d'aquests trams no hi ha estudi: no és una garantia que no s'inundi.
Urbanisme
Dada real
Classe de sòl
Sòl urbà consolidat
Pla vigent
Plan General de 1976
Zona
13a
Qualificació
Densificació Urbana Intensiva
Zona 13a del planejament municipal (Densificació Urbana Intensiva); en la classificació comuna de Catalunya, «Residencial, Urbà tradicional».
Abast d'aquest resum del planejament
Resum informatiu del planejament. Per a obres, canvis d'ús o llicències, demana la cèdula urbanística a l'ajuntament.
Minuts a peu estimats amb la distància en línia recta × 1,3, a 4,8 km/h. Dades d'OpenStreetMap: hi poden faltar llocs o estar desactualitzats. Supermercats: els de cadena; si no n'hi ha cap a prop, la botiga d'alimentació més propera. Salut: hospitals i centres de salut públics.
L'edifici és dins de la zona de baixes emissions «ZBE Rondes de Barcelona» (Barcelona).
ZBE Rondes de Barcelona · Barcelona
En vigor
Accés restringit a
Vehicles sense distintiu (A): accés restringit des del 1 de gener de 2020. Turismes i motos sense distintiu (en general, gasolina anterior a Euro 3 i dièsel anterior a Euro 4). Les furgonetes, des de l'1/4/2021; camions i autobusos lleugers, des de l'1/1/2022; autobusos i autocars pesants, des de l'1/7/2022.
Horari
De dilluns a divendres, de 7:00 a 20:00 h.
La ZBE va estar suspesa i va tornar a funcionar el 16 de març de 2026, segons l'avís del web oficial.
Excepcions
Passi diari (fins a 24 dies de circulació autoritzats l'any), vehicles de persones amb mobilitat reduïda i de serveis d'emergència i essencials. Els vehicles amb matrícula estrangera han d'acreditar que compleixen. No consta cap excepció per a residents.
Punto de Acceso Nacional de la DGT (CC BY 4.0), publicació del 30 de juliol del 2026.
Ordenances i pàgines dels ajuntaments (revisió d'Asoleo), 19 d’octubre del 2026.
Preus de la zona
Dada real
Lloguer estimat per a aquest pis (107 m²)
1.800 €/mes · de 1.530 a 2.220
Lloguer per metre al barri de la Sagrada Família (contractes nous de 2T 2025–1T 2026)
16,8 €/m²
Lloguer mitjà del municipi (2024)
900 €/mes · de 736 a 1.169
Contractes nous del municipi (gener-març de 2026)
1.137 €/mes
Valor de taxació mitjà (segon trimestre de 2026)
4.602 €/m²
Zona de mercat residencial tensionat
En zona tensionada
El municipi de Barcelona està declarat zona de mercat residencial tensionat (Catalunya), amb vigència del 16 de març de 2024 al 15 de març de 2027.
En una zona declarada, els contractes nous d'habitatge poden tenir el lloguer limitat segons l'índex de referència i les regles de la Llei 12/2023: als grans tenidors (aquí, qui té 5 o més immobles urbans d'ús residencial) se'ls aplica l'índex i, en general, a la resta el lloguer del contracte anterior d'aquell habitatge, actualitzat. Hi ha excepcions i matisos. És informació general, no assessorament jurídic: per a un contracte concret, consulta un professional o l'administració.
La Generalitat va anunciar el 28 de juliol de 2026 una revisió de la llista de municipis (pròrroga d'un any, amb sortides i entrades) que encara no és en vigor: pot canviar abans del març de 2027.
Rang de referència del lloguer
Extrem baix (P25) · Per a 107 m²
1.290 €/mes
Mediana · 14,2 €/m²
1.520 €/mes
Extrem alt (P75) · 17,5 €/m²
1.880 €/mes
Rang de la base SERPAVI del Ministeri per a la teva secció censal (habitatge col·lectiu; 202 contractes vius declarats el 2024): de 1.290 a 1.880 € al mes per a 107 m², amb 1.520 € de mediana.
És el rang publicat per secció censal, sense ajustos i amb contractes de 2024. L'índex d'un habitatge concret es consulta a serpavi.mivau.gob.es, amb les seves característiques, i pot donar una altra xifra. En zona declarada mana l'índex oficial d'aquell habitatge, amb les regles de dalt; aquesta xifra és només orientativa i no és un preu màxim legal. El lloguer estimat per a aquest pis (1.800 €/mes) no passa de l'extrem alt del rang (1.880 €/mes).
Relació del BOE a 29 de juliol del 2026 · Resolución TER/800/2024, de 13 de marzo (DOGC), que modifica la Resolución TER/2940/2023, de 11 de agosto · Veure la declaració
D'on surt l'estimació
Lloguer estimat: l'€/m² dels contractes nous del barri de la Sagrada Família (2T 2025–1T 2026, fiances de l'Incasòl) pels 107 m² del Cadastre; el rang, la dispersió de la seva secció censal. Lloguer: mediana dels contractes vigents declarats el 2024, habitatge col·lectiu, Ministeri d'Habitatge; sol quedar per sota del preu dels anuncis. Contractes nous: renda mitjana de les fiances dipositades durant el trimestre gener-març de 2026 (Incasòl). Taxació: valor mitjà de les taxacions d'habitatge lliure del segon trimestre de 2026. Són valors de la zona, no una taxació d'aquest pis.
Preguntes per a la visita
Cap a quin costat donen la sala d'estar i els dormitoris?
Carrer Marina: 1.469 h de sol directe l'any; Celobert: 668 h de sol directe l'any.
Quin distintiu ambiental té el teu cotxe?
L'edifici és a la ZBE «ZBE Rondes de Barcelona»; amb un cotxe sense distintiu, o amb un distintiu que la zona restringeixi, potser no hi podràs entrar.
Hi ha pisos turístics a l'edifici i què diuen els estatuts de la comunitat?
Consta 1 habitatge d'ús turístic registrat a l'edifici.
Té l'edifici la inspecció tècnica al dia?
Construït el 1963, segons el Cadastre.
Hi ha obres previstes a prop que puguin tapar el sol?
El relleu es va mesurar el 2022: el que s'ha construït després no és al càlcul.
Fonts i límits
El que no veiem
Arbres amb fulla tot l'any, edificis posteriors al 2022, tendals, balcons i persianes. L'alçada de la finestra s'estima per planta: uns 2,93 m per planta, segons l'alçada de l'edifici al LiDAR i les seves plantes al Cadastre. El sol del terrat es mesura al centre de la coberta: no veu els ampits, les baranes ni les construccions petites que hi hagi a sobre.
Geoinformació de l'Institut Cartogràfic i Geològic de Catalunya subjecta a una llicència Creative Commons de Reconeixement 4.0 Internacional (CC BY 4.0). Cap de les administracions citades no participa en aquest informe, ni el patrocina ni el respalda.
Aquest informe no és una taxació ni un certificat.